Straipsnis sėkmingai pridėtas!
Paskelbta 2014-10-10

Nuostabaus grožio šalis, kurios pamiršti tiesiog neįmanoma :)

 

  10 dienų. Beveik 5000 kilometrų. Puikūs įspūdžiai. Nuostabūs vaizdai. Saulė. Kalnai. Daug jūros. Skanūs patiekalai. Besišypsantys žmonės. Ir dar vieni prisiminimai. Šilti, jaukūs bei nepamirštami. Šiek tiek jų nuo pradžių :)
  Pasirinkti kelionės laiką nebuvo sudėtinga - pirmoje rugsėjo pusėje sezonas jau yra pasibaigęs, kainos šiek tiek žemesnės, mažiau turistų, o šiluma ir toliau lepina. Beveik 2000 kilometrų per 25 valandas. Tiek trūko mūsų kelionė per kaimyninę Lenkiją, Čekiją, Austriją ir Slovėniją. Buvo visko: juoko, nuoširdžių pokalbių, šiek tiek ašarų, susižavėjimo šūksnių, keli puodeliai kavos, krūva sumuštinių, besimerkiančių akių ir begalinio nuovargio. Bet vos tik ankstyvą rytą įvažiavome į Kroatiją, besikeičiantys vaizdai suveikė kaip didžiausias kiekis kofeino. Gamta čia užburianti. Didingi kalnai, ežerai, kriokliai, ilga Adrijos jūros pakrantė su uolėtais arba akmenuotais paplūdimiais ir daugybę salų salelių. Visa tai galima rasti nuostabaus grožio šalyje.

 

  Nusprendėme apsistoti ne viešbutyje, o nuomojamuose apartamentuose pas žmones nedidukame Seget Donji kaimelyje, įsikūrusiame tiesiai priešais jūrą ir vos kelios minutės nuo Trogiro, žavaus Dalmantijos pakrantės miesto, pasipuošusio žydromis pakrantėmis, jaukiomis daugiau nei 2000 metų senamiesčio gatvelėmis, akmeniniais namais ir gausybe jachtų. Tai viena labiausiai man patikusių vietų, kurioje, turbūt, galėčiau nerūpestingai vaikštinėti, gerti kavą jaukiose kavinukėse, grožėtis dailiomis bažnyčiomis, rūmais ar istoriniais namais ne savaitę, o visą mėnesį. Ir nepabostų. Neveltui Trogiras buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, tas miestas nerealus: jaukus, paslaptingas, kupinas mažų atradimų, alsuojantis istorija bei kvepiantis atostogomis!

 

  Kroatijoje spėjau pamatyti augančius kivius, alyvuoges, figas, vynuoges, granatus! Net savo kieme galėjome skinti citrinas, kažkas nepaprasto: skonis, kvapas - viskas tikra! Džiūgavau, kiek mažų stebuklų galima atrasti kasdien.  Jų pilna ir Trogire įsikūrusiame vietinių ūkininkų turgelyje, kurio prekystaliai lūžta nuo šviežių daržovių, vaisių bei kalno lauktuvių: džiovintų levandų, aliejų, vynų. Tik spėk rinktis, kol lengvai neapsisuko galva :)

 

  Katiniškų atostogų sukūryje aplankėme vieną iš Adrijos perlų – senove dvelkiantį Dubrovniką. Žavus miestas! Ir keliauti kelias valandas iki jo visai nepabodo, nes kaskart už posūkio, naujo kelio vingio laukdavo vienas už kitą nuostabesni vaizdai: kalnai,  įlankos, slėniai, pakelės turgeliai ar jaukūs miesteliai.

 

               

 

   Vaikštinėjant siauromis, vingiuotomis ir alsuote alsuojančiomis viduramžių dvasia Dubrovniko gatvelėmis gali lengvai pajausti miesto žavesį, jo ritmą, pamatyti ramų vietinių gyvenimą su kavos puodeliu ir pašnekesiais čia pat, ranka pasiekiamame kiemelyje... 

 

  ...stebėti gimstančius rankdarbius...

 

 ...ar užlipus ant miesto senamiestį juosiančios sienos grožėtis viena už kitą siauresnėmis gatvelėmis, jaukiai susiglaudusiais stogais, turistų šurmuliu ir paslapčia džiūgauti, kad bent kelioms akimirkoms, valandoms galėjai pabūti viso šito dalimis...

 

  Maistas. Kroatija garsėja skania ir tikrai kokybiška Adrijos jūros virtuve, kurioje netrūksta įvairiausių jūros gėrybių, ant grotelių keptos mėsos rinkinių, rūkytų ir vytintų kumpių bei tradicinių desertų. Jau pirmąją dieną atradome tobuliausią vietą mūsų ketveriukės pietums bei vakarienėms: ant jūros kranto, geromis kainomis ir skaniais patiekalais. Joke’s bar! 10 balų iš visų galimų. Pati aplinka gal ir nebūtų verta to dosnaus dešimtuko, bet maistas tiesiog puikus!
 ...jūros gėrybės ir žuvis. Garantuoju, kad namo galite grįšti šiek tiek išlepę, nes viskas šviežia ir beprotiškai gardu. Joke‘s bar‘e spageti su jūros gėrybėmis kainuos 56 kn., o kalmarų salotos – 55 kn.

 

  ...didelė lėkštė midijų, čia pat ištrauktų iš nedidukės Adrijos jūros užtvakos kainuoja 60 kn. Šias ragavome Robar restorane, taip pat įsikūrusiame netoli Seget Donji kaimelio. Čia užsisakėme ir tradicinį mix grill mėsos rinkinį. Jo kaina 100 kn.

 

 ...picos. Kroatijos virtuvė tikrai turi nemažai italų virtuvės bruožų, tad jos čia puikios ir tikrai tikrai nereikia jokių papildomų padažų, išskyrus retkarčiais gardžiųjų aliejinių. Joke‘s bar‘e (panašiai kaip ir daugelyje kitų vietų) kainuoja apie 40 – 50 kn.

 

  Cevapcicci! Tradicinės kiaulienos ir jautienos dešrelės pitoje kartu su padažais ir šviežiomis daržovėmis. Jau kai jas kepa, tai visur aplinkui kvepia ir kvieste kviečia nors kartelį pamojuoti jūros gėrybėms ir užkąsti taip rimtai drūtai greito maisto. 20 kn.

 

  Su Kroatija atsiveikinome Plitvico nacionaliniame parke, kuris neabejotinai yra vienas gražiausių gamtos kūrinių Europoje. Ir kaip gaila, nuotraukos neatspindi net mažiausios dalelės tų pamatytų vaizdų, to nuostabaus jausmo, kai įkvepi tyro oro, kai iš arti prisilieti prie unikalios gamtos, pamatai jos didybę ir galią. Tai yra tai, ką norėtum uždaryti į prisiminimų dėžutę ir visada turėti šalia :)

 

  Kroatija, Tu nuostabus žmogaus ir gamtos kūrinys, kurio tikrai pasiilgsiu!

 

 

… tikėdama, kad dar kartą grįšiu :)
B.

 

PRISIJUNGTI SU FACEBOOK